Dzień Kaszubskiej Żaby - działania edukacyjne na temat małej retencji

Kaszubski Instytut Rozwoju od września realizował projekt „Dzień Kaszubskiej Żaby - działania edukacyjne na temat małej retencji” na który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego pn.„ Inicjatywy Społeczne Po Stronie Natury Edycja 2017″.

Projekt zakłada przygotowanie imprezy edukacyjnej Dzień Kaszubskiej Żaby przez grupę uczniów z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. Uczniowie w ramach przygotowania przejdą ścieżkę szkoleniową dotyczącą małej retencji, w tym trzy wyjścia na torfowiska z przewodnikiem terenowym oraz wykłady i ćwiczenia związane z ochroną środowiska i zasobów wodnych. Na potrzeby projektu zakupione zostaną pomoce dydaktyczne m.in. mikroskopy, plansze edukacyjne, zestaw badacza wody, lornetki, tak aby uczniowie jak najlepiej zgłębili temat. Po zakończeniu opracują wraz z opiekunem grę planszową oraz przygotują konkursy. W lutym odbędzie się Dzień Kaszubskiej Żaby - impreza edukacyjna dla pozostałych uczniów szkoły. Będą gry, zabawy, poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w różnych grupach wiekowych.

Mamy nadzieję, że projekt pozytywnie będzie wpływał na dalszą edukację dzieci i młodzieży, a zdobyta wiedza pomoże lepiej zrozumieć otaczające nas środowisko naturalne.

„Dofinansowano ze środków “ŻYWIEC-ZDRÓJ” S.A.”

Wielki finał - Dzień Kaszubskiej Żaby

Młodzież z klasy III a Gimnazjum w Szymbarku brała udział w zajęciach terenowych oraz warsztatach i ćwiczeniach z zakresy ekologii, roślinności i mieszkańców kaszubskich torfowisk.
Na zakończenie projektu odbył się Dzień Kaszubskiej Żaby – wielka impreza dla wszystkich uczniów połączona z konkursami i zabawami.
W trzech grupach wiekowych rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i wyróżnienia. Najmłodsi brali też udział w konkursie na najlepsze przebranie za Żabę.

Podczas Dnia Żaby przedstawiciel ze strony Kaszubskiego Instytutu Rozwoju p. Sylwia Gliniecka przekazała na ręce dyrekcji zakupione w ramach zadania pomoce: walizki Ekobadacza do obserwacji oraz badania wód i ph gleb, mikroskopy, lornetki, pojemniki do obserwacji owadów, plansze edukacyjne, gry planszowe. Dzięki temu uczniowie będą mogli dalej pogłębiać wiedzę z zakresu przyrody.

Podczas imprezy było dużo dobrej zabawy. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki i poczęstunek. Wszędzie rozlegało się radosne kumkanie.
Dziękujemy uczniom klasy IIIa gimnazjum oraz opiekunom: wychowawcy p. Mirosławie Hewelt i p. Honoracie Bobrowskiej za pomysły i zaangażowanie. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z imprezy.

Projekt został dofinansowany w ramach programu „Po stronie natury”, którego partnerami są: Żywiec Zdrój S.A., Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna ARKA.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.