Zjazd Kaszubów we Wdzydzach

2 lipca 2016 r. odbyło się najważniejsze i największe kaszubskie święto - XVIII Światowy Zjazd Kaszubów. Do Wdzydz przyjechały tysiące osób: członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwo, wielu sympatyków kaszubszczyzny. Spotkali się, by pokazać swoją wspólnotę i przywiązanie do małej kaszubskiej ojczyzny.

“Zrzeszonëch naju nicht nie złómie” - takie hasło przyświecało uczestnikom Zjazdu Kaszubów. Wdzydze i Ziemia Kościerska od wielu lat stanowiły ważne miejsce spotkań i rozwoju kaszubskich intelektualistów związanych m.in. z ruchem młodokaszubskim. Jak pisał Aleksander Majkowski w Zorzach kaszubskich „tam nad jeziorem Wdzydze duch kaszubski się odrodził. Tam powstała idea towarzystwa etnologicznego w Kartuzach, zrzeszenie młodokaszubów, czasopismo „Gryf”. (…) Tak we Wdzydzach zabłysło zorze wskrzeszenia kaszubszczyzny.” O tych słowach pamiętali uczestnicy XVIII Zjazdu Kaszubów.

Kaszubi do Wdzydz przybyli z wielu stron: z północy, południa, wschodu i zachodu Kaszub, z bliższych i dalej położonych miejsc Polski, z Kanady i Północnej Ameryki. Tradycyjnie wielu z nich wsiadło do pociągu Transcassubia, który w tym roku przyjechał z Chojnic do Olpucha, skąd wszystkich podróżnych specjalne zjazdowe autobusy zawiozły do Wdzydz. Do pociągu na poszczególnych stacjach wsiadały kolejne osoby, a szczególnym wydarzeniem był przyjazd Kaszubów bytowskich, którzy dojechali pociągiem z Bytowa i do Transcassubii wsiedli na stacji Lipusz. W Olpuchu na wszystkich zjazdowiczów czekało wyjątkowe przywitanie, przygotowane przez Grzegorza Szalewskiego - kaszubski poczęstunek, który przydał się po trudach podróży.

Kaszubi do Wdzydz przyjechali jednak nie tylko pociągiem - wielu z nich wybrało transport autobusowy oraz samochodowy. Wszyscy spotkali się przy Centrum Usług Turystycznych, gdzie o godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Prymasa z Kaszub Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, w koncelebrze z Biskupem Pomocniczym Diecezji Pelplińskiej Wiesławem Śmiglem, Proboszczem Parafii Wąglikowice Ks. Dariuszem Jereczkiem oraz księżmi z dekanatu kościerskiego i innymi kaszubskimi duchownymi.

Uczestników Mszy Świętej witał i o odprawienie nabożeństwa w intencji Kaszubów prosił Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki. Ksiądz Pymas w swoim powitaniu zwrócił się do zgromadzonym w języku kaszubskim, przypominając o roli Wdzydz w odrodzeniu kaszubszczyzny. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Schola Canticorum z Kościerzyny pod kierunkiem Joanny Werochowskiej, która specjalnie na tę okazję przygotowała pieśni w języku kaszubskim. Dorota Kutella-Burcon przedstawiła czytanie w językach polskim i kaszubskim. Psalm pięknie zaśpiewała Weronika Korthals. Modlitwę wiernych czytali członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: Jerzy Żywicki (ZKP Łubiana), Danuta Tocke (ZKP Dębogórze), Bernard Hinz (Klub Turystyczny ZKP Wanożnik), Katarzyna Główczewska (ZKP Brusy). Dary do ołtarza nieśli przedstawiciele Zrzeszenia z Łubiany, Kartuz, Brus, Nordy oraz żeglarze wdzydzcy, a komentarz do darów swojego autorstwa przeczytała w języku kaszubskim Maria Mach z ZKP Kościerzyna. Za odprawienie Mszy Świętej dziękowali: Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, Irena Marszewska z ZKP Łubiana i Katarzyna Knopik z ZKP Kościerzyna. W nabożeństwie licznie uczestniczyły poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Po Mszy Świętej barwny korowód ruszył przez całe Wdzydze - z Centrum Usług Turystycznych do Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego, gdzie historyczną, nastarszą bramą wszyscy zjazdowicze weszli na teren skansenu. Na czele korowodu jechali kaszubscy motocykliści zrzeszeni w Klubie Turystycznym Wanożnik, następnie wóz ciągnięty przez konie, potem ton marszowy nadawała Orkiestra Dęta Gminy Kościerzyna, za którą kroczyły poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy Zjazdu Kaszubów.

Oficjalne otwarcie XVIII Światowego Zjazdu Kaszubów odbyło się na scenie w niecce skansenu. Wszystkich przybyłych witali Wójt Grzegorz Piechowski, Dyrektor Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego Katarzyna Kulikowska i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki. Władze Województwa Pomorskiego uhonorowały Zastępcę Dyrektora Muzeum Tadeusza Sadkowskiego, który w skansenie pracuje już 45 lat. Na scenie pojawił się także Michał Pasieczny (burmistrz Rumi), który otrzymał od Wójta Gminy Kościerzyna podarunek i gratulacje w związku z organizacją kolejnego Zjazdu Kaszubów, który w 2017 roku odbędzie się w Rumi.

Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna zabawa. Na scenie w niecce wystąpiły zespoły: Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa, Môłi Kaszëbi z Wąglikowic, Łubiańsczé Gzubë z Łubiany, Zespół Folklorystyczny Kaszubskie Nuty z Nowego Klincza, zespół folklorystyczny z Pniew, Młoda Kościerzyna, „Kaszuby” Wiele - Karsin. Niestety, z powodu ulewnego deszczu nie wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”. Jednocześnie w namiocie biesiadnym trwał przegląd kapel i kabaretów kaszubskich. Tutaj publiczności zaprezentowały się: Kapela kaszubska „Purtki”, Kapela „Kaszuby” Wiele - Karsin, KGW „Sąsiadki Aparatki”, Zgrôwańcë, Bożepolanie, Drëchë, Kapela “Kaszubskie Nuty”. Po występach konkursowych z pięknym koncertem wystąpił Paweł Ruszkowski. Natomiast od godziny 16.00 na scenie Centrum Usług Turystycznych koncertowali kaszubscy artyści folkowi: Almost Jazz Group, Damroka, Weronika Korthals oraz gwiazda wieczoru Natalia Szroeder. W szkole w Wąlikowicach odbył się turniej gry w Kaszubską Baśkę, który zgromadził 130 osób. Na terenie skansenu można też było spotkać twórców ludowych, wziąć udział w warsztatach kaszubskiego rzemiosła, skosztować przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, przepłynąć po wdzydzkim jeziorze statkiem Stolem, porozmawiać z kaszubskimi pisarzami. Zjazd Kaszubów zakończył się późną nocą pokazem laserowym nad jeziorem.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.