Z malarstwem w Lipach

W dniach od 4 do 8 lipca 2016r. odbył się już drugi plener malarski organizowany przez Kaszubski Instytut Rozwoju pn. „Z malarstwem w Lipach - plener II edycja”. W ciągu pięciu dni, w Lipach, w Szkole Ginących Zawodów pod okiem artystki malarza Urszuli Zimorskiej 16 uczestników w wieku od 10 do 15 lat szlifowało swoje talenty i umiejętności.

„Zula”  maluje głównie techniką olejną. Zajmuje się również sztuką użytkową - techniką decoupage, a także malowaniem na szkle. Jej główną inspiracją są pejzaże i martwa natura. Od kilku lat malarka prowadzi warsztaty sztuki użytkowej i malarstwa dla dzieci i młodzieży, dzięki temu widać jej zaangażowanie i doświadczenie w pracy z młodymi artystami. Jej obrazy wystawiane były na wielu wystawach w Polsce i Francji. Stałą wystawę prac Pani Uli zobaczyć można w Centrum Informacji Turystycznej w Wilczych Błotach. Pani Urszula od 2011 r jest członkinią Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów „Mare Nostrum” im. Antoniego Sucharka, co zaowocowało kilkoma pracami związanymi z tematyką morską: zachód słońca, nocny księżyc na wodą czy też brzeg morski z widokiem na miasteczko.

Pani Urszula pokazała uczestnikom nowe techniki malarskie oraz nowe narzędzia jeszcze im nieznane. Obok pracy z farbami olejnymi i akrylowymi na płótnie dzieci poznały technikę decoupage - ozdabianie przedmiotów metodą serwetkową.

Młodzi artyści swoje dzieła tworzyli w miłej atmosferze. Dla większości uczestników był to już drugi plener malarski. W wyniku pracy własnej przekraczali swoje ograniczenia, odkrywali zdolności, talenty, wzbogacali swój dotychczasowy warsztat pracy o malowania szpachlą, tworzenie nowych kolorów i odcieni, realizowali zainteresowania, rozbudzali artystyczny impuls, ożywiali twórcze dusze. Uczestnicy w trakcie tworzenia odwoływali się do swojej wrażliwości, przeżyć, doświadczeń, kreowali swoją indywidualność. Tak więc warsztaty wzbogaciły wiedzę uczestników w zakresie sztuk i technik plastycznych, ale również był czas na zajęcia ruchowe, wieczorne podchody, ogniska, zabawy w kalambury, wspólne spacery, wesołe rozmowy nie tylko o malarstwie.

Opiekę nad młodymi artystami sprawowały: Mirosława Krocz (nauczyciel wychowania szkolnego i przedszkolnego) i Helena Stencel (nauczyciel wychowania szkolnego i przedszkolnego)

Plener malarski podsumowany został przygotowaniem wystawy poplenerowej dla rodziców i gości, w trakcie której młodym artystom zostały wręczone dyplomy i drobne upominki.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.