Letni plener malarski

W drugim tygodniu lipca Kaszubski Instytut Rozwoju zorganizował plener malarski pod hasłem “Piękno małych ojczyzn” - Kaszuby i Kociewie. Wydarzenie to adresowane było do dzieci i młodzieży, którzy lubią twórczo spędzać czas, również z ołówkiem i pędzlem w dłoni.

W ciągu pięciu dni, w uroczych, gościnnych Lipach, w Gospodarstwie Agroturystycznym “Trzy Stawy” państwa Alicji i Wiesława Wacholc mieszkało 17 uczestników w wieku od 9 do 17 lat. Młodzi artyści swoje dzieła tworzyli pod okiem znakomitego artysty malarza,wykładowcy ASP w Gdańsku, Prezesa ZPAP- Okręgu Gdańskiego, dr Janusza Janowskiego, który to nie tylko przekazał wiedzę i pozwolił rozwinąć się umiejętnościom malarskim młodych ludzi, ale swoją osobowością szybko zyskał ich sympatię i zaufanie. Obok interesujących wykładów na temat historii sztuki, realizacji tematu martwej natury w ołówku, pejzażu w technice malarstwa akrylowego z uwzględnieniem waloru, Pan Janusz Janowski w niektórych uczestnikach dodatkowo zaszczepił umiejętność gry na perkusji, gdyż sam jest profesjonalnym muzykiem jazzowym. Pod wpływem miłej atmosfery i w wyniku pracy własnej uczestnicy przekraczali swoje ograniczenia, odkrywali zdolności, talenty,wzbogacali swój dotychczasowy warsztat pracy, realizowali zainteresowania, rozbudzali artystyczny impuls, ożywiali twórcze dusze. Dzieci i młodzież w trakcie tworzenia odwoływali się do swojej wrażliwości, przeżyć, doświadczeń, uczyli się określać, nazywać swoje emocje, poznawali siebie, kreowali swoją indywidualność. Tak więc warsztaty wzbogaciły wiedzę uczestników w zakresie sztuk i technik plastycznych, ale również nie zabrakło zajęć ruchowych, sportowych, wspólnych spacerów, wesołych podchodów, rozmów nie tylko o malarstwie i muzyce.

Opiekę nad młodymi artystami sprawowały: Mirosława Krocz, Alicja Zielińska i Danuta Landowska. Plener malarski podsumowany został przygotowaniem wystawy poplenerowej dla rodziców i gości, w trakcie której młodym artystom zostały wręczone dyplomy i upominki. Otrzymali oni również wszystkie materiały malarskie z nadzieją, że będą kontynuować swoją pasję, gdyż wypowiadanie się w formie plastycznej dawało im dużo radości i zadowolenia.

We wrześniu planowana jest wystawa poplenerowa w ZSP nr 3 w Kościerzynie na którą zapraszamy wszystkich miłośników malarstwa.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.