Szlak Józefa Wybickiego

Zakończyła się realizacja projektu POZNAJEMY KASZUBY - BUDOWA SZLAKU TURYSTYCZNO - EDUKACYJNEGO: „SZLAK JÓZEFA WYBICKIEGO” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. W ramach zadania wytyczono i oznakowano niebieski szlak turystyczny o znaczeniu historycznym: “Szlak Józefa Wybickiego”, który posłuży do promocji zasobów historycznych i przyrodniczych Kaszub. Szlak przybliża dzieje rodu Wybickich i promuje hymn Polski, ale również przybliża historię miejscowości znajdujących się po drodze. Wiedzie przez typowy dla naszego regionu krajobraz z licznymi wzniesieniami i jeziorkami polodowcowymi.

Trasa prowadzi w większości w otwartym terenie, polnymi drogami i bocznymi szosami. Głównie jest dostępny dla turystów pieszych oraz poruszających się rowerami trekingowymi i górskimi, ze względu na dłuższe odcinki kamienistych dróg.

Szlak rozpoczyna się przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie tablice przybliżają historię hymnu narodowego oraz sylwetkę Józefa Wybickiego. Kolejnym przystankiem jest Kula Młyn - osada która już 250 lat temu dzięki młynowi prowadziła usługi dla lokalnych rolników. Dalej szlak prowadzi obok ewangelickiego cmentarza w Będominku, aby następnie znaleźć się w Zieleninie, przy pozostałościach po zabudowaniach starej gorzelni. Na tablicy można znaleźć informację o historii wsi oraz dawnych właścicielach. Podobny zakres tematyczny ma kolejny przystanek w Pucu, gdzie po kiedyś istniejącym pałacu zachowały się jedynie zdjęcia. Dalej znajduje się wieś Dobrogoszcz z dwoma tematami: historią wsi oraz ewangelickiego cmentarza. Można tutaj zboczyć ze szlaku i odpocząć przy jeziorze, znajdują się tutaj ławki, stoły i kąpielisko w sezonie letnim. Kolejna miejscowość to Kaliska Kościerskie, ciekawa ze względu na położenie przy głównym trakcie z Gdańska do Kościerzyny, w dawnych czasach znajdowała się tu karczma przyjmująca przejezdnych w gościnę. Obecnie jest tutaj miejsce postojowe z ławkami, zadaszonymi wiatami oraz sklep. Ostatni przystanek to Sikorzyno - Dworek Wybickich. Obecnie prywatne muzeum udostępnione dla zwiedzających.

Zapraszamy do korzystania ze szlaku.

W skrócie:
Długość 13 km
Czas przejścia pieszo - 4-5 godz.
Czas przejazdu rowerem - 2 godz.
14 tablic informacyjnych
dwa miejsca postojowe z ławkami i wiatami

Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.