“Białoruś - Komunistyczny skansen”

Cisza jest sygnałem nieszczęścia i często - przestępstwa. Jest takim samym narzędziem politycznym jak szczęk oręża czy przemówienia na wiecu. Cisza jest potrzebna tyranom i okupantom, którzy dbają, aby ich dziełu towarzyszyło milczenie(…) Ile wysiłku poświęca każdy z tych dyktatorów, aby utrzymać idealny stan ciszy, którą coraz to ktoś próbuje naruszyć! Ile ofiar z tego powodu i jakie koszta! Cisza ma swoje prawa i wymagania. Cisza wymaga, aby obozy koncentracyjne budować w miejscach odludnych. Cisza potrzebuje ogromnego aparatu policji. Potrzebuje armii donosicieli. Cisza żąda, aby wrogowie ciszy znikali nagle i bez śladu. Cisza chciałaby żeby jej spokoju nie zakłócał żaden głos - skargi, protestu, oburzenia. Tam gdzie rozlegnie się taki głos, cisza uderza z całej siły i przywraca stan poprzedni - to znaczy stan ciszy.
Ryszard Kapuściński

“Komunistyczny skansen” to wystawa prezentująca obecną sytuację na Białorusi. Na fotografiach można zobaczyć prześladowania demokratycznej opozycji, portrety ofiar, demonstracje uliczne. Wystawa o sytuacji na Białorusi to fragment wyodrębniony z trwającego już trzy lata projektu Centrum Teorii i Praktyki Wyborczej z Krakowa - wystawy o prawach człowieka w Europie. Wystawę można było wcześniej oglądać w wielu miastach w Polsce i Europie: Bydgoszczy, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Bratysławie, Frankfurcie. Prezentacja wstrząsających zdjęć w centrum miasta, na kościerskim Rynku, była doskonałym sposobem na podniesienie poziomu świadomości społeczności powiatu kościerskiego na temat sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej na Białorusi. Ponadto na uwadze mieliśmy wymiar charytatywny - przez cały czas trwania wystawy w Kościerskim Centrum Informacji stworzyliśmy możliwość przekazywania materiałów szkolnych dla dzieci ze społeczności polskiej mniejszości na Białorusi.


Wystawę oprócz Starostwa Powiatowego wsparł Burmistrz Miasta Kościerzyna oraz lokalne media: Telewizja Kościerzyna i Dziennik Bałtycki.


Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.