“GROTA - przystanek ku dorosłości” Klub Młodzieżowy przy Kościerskim Domu Kultury
Głównymi celami projektu “GROTA - przystanek ku dorosłości. Klub Młodzieżowy przy Kościerskim domu Kultury” była ochrona młodzieży przed podejmowaniem ryzykownych zachowań, promowanie zdrowego stylu życia, opóźnianie inicjacji alkoholowej, nikotynowej, narkotykowej, seksualnej, udzielanie pomocy we wstępnej fazie prób ze środkami psychoaktywnymi.
Nikt nie jest doskonały. Nie sztuką jest udawać, że wszystko jest OK - “trudniej jest wziąć byka za rogi”!
Swoją ofertę skierowaliśmy do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, czyli do młodych osób w wieku od 14 do 19 lat. W okresie dorastania zachwianiu ulega wewnętrzna równowaga w funkcjonowaniu jednostki. Efektem tych przemian jest ukształtowanie się przekonania, że jest się kimś określonym w ocenie własnej i innych ludzi, że posiada się nową, podstawową orientację wobec siebie i świata społecznego, która pozwala odpowiedzieć na wiele pytań, np.: Kim jestem? Jaką rolę chcę pełnić w społeczeństwie? Jakie zajmować w nim miejsce? W tym okresie szczególnie ważną grupą odniesienia staje się grupa rówieśnicza. Wzrasta wówczas aktywność w zakresie budowania relacji z innymi ludźmi i potrzeba aprobaty przez rówieśników. Ta naturalna tendencja posłużyła nam by stworzyć miejsce - klub, które może stać się punktem wyjścia w tworzeniu optymalnego środowiska dla indywidualnego i społecznego rozwoju młodzieży. Mamy tu na myśli podejmowanie w ramach instytucji - klubu “Grota” działań, które zapobiegają niekorzystnym zjawiskom w życiu społecznym, psychicznym i somatycznym młodego człowieka, przez optymalizowanie jego rozwoju. Największą uwagę skupiliśmy na odciąganiu młodych ludzi od eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi. W celu lepszej efektywności naszego programu stworzyliśmy również grupę wsparcia dla rodziców z elementami edukacji.
Projekt “GROTA - przystanek ku dorosłości” był realizowany przy wsparciu finansowym Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.