Dzielmy się sobą - swoim językiem, kulturą, tradycją - jesteśmy jedną Europą!

Kaszubski Instytut Rozwoju jest jedną z 21 organizacji pożytku publicznego w Polsce, które zostały wybrane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako organizacje wspierające wykonanie zadania ROK POLSKO-NIEMIECKI 2005/2006.

Projekt o tytule: Dzielmy się sobą - swoim językiem, kulturą, tradycją - jesteśmy jedną Europą! zrealizowany został w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, na terenie powiatu Marburg-Biedenkopf w Hesji oraz miejscowości Monachium i Hof na pięknej Bawarii.

Kaszubski Instytut Rozwoju na projekt, oprócz finansowania z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, otrzymał również wsparcie z Fundacji im. Stefana Batorego z Programu “Partnerstwo Miast i Obywateli”, z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz z Urzędu Miasta Kościerzyna.

W ramach projektu przedstawiciele polskich i niemieckich samorządów oraz uczniowie szkół gimnazjalnych spotkali się w poniżej opisanych działaniach.

Pierwszy raz w dniach 8-9 kwietnia 2006 r. na Targach Heskich w Marburgu, gdzie miała miejsce prezentacja atrakcji regionu Kaszub. Występy kapeli kaszubskiej z Kościerzyny zapewniły tło muzyczne i przeniosły odwiedzających targi w nastrój ziemi płonącej ciekawą kulturą i tradycją. Ponadto przeprowadzone zostały prezentacje twórców ludowych można było się przyjrzeć haftowi kaszubskiemu i wytwarzaniu koszyków z korzeni (plecionkarstwu) oraz malowaniu na szkle jak również tworzeniu przepysznych przysmaków kaszubskich. Wszystkiemu towarzyszyła degustacja wyrobów prosto z Kaszub. Wystawowe stoły zapełnione zostały wyrobami rzemieślniczymi, rzeźbami, haftami, pisankami, malarstwem na szkle, ceramiką, plecionkarstwem oraz materiałami promocyjnymi. Na stoisku w formie multimedialnej prezentowana był dorobek współpracy miedzy regionami - przedstawione zostały dotychczasowe wspólne inicjatywy, do których między powiatami, gminami, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami doszło.

Drugie działanie i spotkanie w ramach projektu miało miejsce również na terenie Niemiec, również w Powiecie Marburg-Biedenkopf, a okazją do niego były obchody piętnastej rocznicy podpisania aktu partnerstwa - między niemiecką gminą Cölbe a miastem Kościerzyna. Na tę właśnie okazję delegacje z powiatu kościerskiego udały się do powiatu Marburg-Biedenkopf, aby uroczyście ten szczególny dzień uczcić.

W obchodach 15 rocznicy partnerstwa uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Kościerzyna, Rady Miasta Kościerzyna oraz przedstawiciele Stowarzyszenia “Klub Kościerzyna - Cölbe”, jak również delegacja Starostwa Powiatowego w Kościerzynie.

Trzecia część promocji regionu JugentlichePolMobil - w ramach obchodu Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 - zapoczątkowana została konkursem rozpisanym pośród szkół gimnazjalnych powiatu kościerskiego na najlepszą prezentację promującą Polskę, region oraz język polski pt.: ZAPREZENTUJ SWÓJ REGION W NIEMCZECH. Zainteresowanie było spore, spośród 3 osobowych grup prezentujšcych bardzo dobry poziom językowy i dużą pomysłowość w sposobie prezentacji, wybrane zostały dwie: reprezentanci Gimnazjum nr 2 w Kościerzynie oraz Gimnazjum w Dziemianach. Przedstawiciele tych szkół w nagrodę za najlepiej przygotowaną prezentację wyjechali do Niemiec. Z zaplanowanym wyjazdem JugentlichePolMobil do szkół gimnazjalnych na terenie powiatu Marburg-Biedenkopf w początkowej fazie pojawiły się problemy, nasi niemieccy partnerzy oświadczyli, że nie ma zainteresowania na terenie ich powiatu. Poszukiwania szkół, które będą w stanie wygospodarować kilka godzin lekcyjnych i zainteresowane są polską i kaszubską kulturą rozpoczęły się na dobre, no i znalazły się dwie szkoły na Bawarii chętne, elastyczne i otwarte na przybyszów ze wschodu! Do Monachium i Hof szóstka gimnazjalistów wraz z opiekunami wyjechała 17.07.2006 r. Podczas wizyt w szkołach nasza młodzież pozostawiła foldery nt. regionu oraz książki do nauki języka polskiego. Promocja prowadzona przez rówieśników ze szkół gimnazjalnych powiatu kościerskiego na Bawarii trafiła w serca bawarskich gimnazjalistów (tym bardziej że szóstka naszych przedstawicieli to dziewczęta). Był to doskonały sposób na perspektywiczną promocję polskości i przełamanie uprzedzeń istniejących między narodami. Kontynuacją tego działania mogą być wyjazdy “kursantów” do Polski w ramach wymiany, w celu doskonalenia języka, co miałoby miejsce na terenie powiatu kościerskiego. Młodzież z powiatu kościerskiego w Monachium została przyjęta przez Panią Konsul Generalną Elżbietę Sobótkę.
Opracował: Grzegorz Świtała

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.