VI Międzynarodowy Zjazd Kaszubów

10 lipca 2004 r. w Kościerzynie odbył się VI Międzynarodowy Zjazd Kaszubów. Pociągami z kierunku Chojnic i Gdyni oraz w ramach zorganizowanych grup autobusami, a także indywidualnie przyjechało kilka tysięcy osób. Oprócz przedstawicieli większości kaszubskich miast i wiosek w Zjeździe uczestniczyli Kaszubi mieszkający w Niemczech, Francji, Szwecji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Belgii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Jan Cibulla, Konsul Generalny RP w Belgii, Izabela Jaruga-Nowacka, Wiceprezes Rady Ministrów, Jan Ryszard Kurylczyk, Wojewoda Pomorski, Kazimierz Klawiter, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, posłowie i senatorowie RP.

Święto Kaszubów rozpoczęło się od przejścia barwnym korowodem ulicami miasta na Plac Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Honorowych Obywateli Kościerzyny: Metropolitę Gnieźnieńskiego Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego i Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę. W południe na Rynku Miasta wspólnym odśpiewaniem hymnu kaszubskiego oficjalnie rozpoczęto VI Międzynarodowy Zjazd Kaszubów. W imieniu organizatorów zebranych przywitał prof. Brunon Synak - Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Następnie Prezydent Słupska, gospodarz V Zjazdu Kaszubów, wręczył obecnym gospodarzom pamiątkową tablicę.

Po części oficjalnej rozpoczęto część artystyczną. Jako pierwszy zaprezentował się Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”. Występy zespołów folklorystycznych, wśród których znalazły się m.in. zespoły „Redzanie”, „Marëszka”, „Skörce”, „Kaszubskie Nuty”, „Krëbane”, „Młoda Kościerzyna”, „Bazuny”, „Stolem”, „Lewino” oraz „Kaszuby” z Kartuz i „Kaszuby” z Wiela-Karsina, przeplatane były gadkami w języku kaszubskim. Ponadto podczas całego dnia uczono się śpiewu kaszubskich nut będących motywem przewodnim spotkania. Nie zabrakło również wspólnego zażywania tabaki oraz wykonania fotografii uczestników Zjazdu. Przedstawiciele organizatorów wraz z zaproszonymi gośćmi uczcili działaczy kaszubskich składając kwiaty pod pomnikami i tablicami umiejscowionymi w Kościerzynie. Twórcy ludowi z terenu całych Kaszub zaprezentowali swoje wyroby na specjalnie przygotowanych stoiskach.

Organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji. Wszystkie osoby biorące udział w Zjeździe Kaszubów miały okazję zwiedzić stałą ekspozycję muzealną „Kościerzyna i Ziemia Kościerska”, a także okolicznościową wystawę porcelany kaszubskiej Zakładów Porcelany Stołowej „LUBIANA” SA. Chętni mogli odbyć przejażdżki bryczkami po Kościerzynie, a dla dzieci w Ogródku Jordanowskim przygotowano plac zabaw. Zorganizowano także turniej gry w skata oraz wybrano Miss Kaszub. Uczestnicy Zjazdu próbowali tradycyjnych specjałów kuchni kaszubskiej, które oferowały licznie rozstawione stoiska.

Specjalną atrakcją Zjazdu był występ zespołu „Kompanijô Wadzëbôków”, który zaprezentował publiczności muzykę kaszubską w rockowym wykonaniu. Uczestników imprezy nie wystraszył nawet padający od czasu do czasu deszcz. Na zakończenie VI Międzynarodowego Zjazdu Kaszubów odbyły się koncerty Kasi Klich oraz zespołu Kombi.

Tegoroczny Zjazd Kaszubów po raz pierwszy miał wymiar międzynarodowy. Przygotowania do niego rozpoczęły się już przed kilkoma miesiącami - pierwszym działaniem w ramach projektu „Zjazd Kaszubów 2004 - rola grup etnicznych w Zjednoczonej Europie” realizowanego przez Kaszubski Instytut Rozwoju była konferencja szkoleniowa dla nauczycieli pod hasłem: „Edukacja szansą na aktywny udział Kaszubów w Unii Europejskiej”. Następnie zorganizowano spotkania z przedstawicielami europejskich grup etnicznych, konkursy dla dzieci i młodzieży, przegląd zespołów folklorystycznych. Momentem finałowym projektu realizowanego przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej był VI Międzynarodowy Zjazd Kaszubów, który odbył się w Kościerzynie 10 lipca 2004 r.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.