VI Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem i Filmem “Zanim zagrasz Hamleta”

Kaszubski Instytutu Rozwoju po raz kolejny zorganizował VI Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem i Filmem “Zanim zagrasz Hamleta”. Obóz trwał trzy tygodnie (4 - 24 sierpnia 2008 r.) w Ośrodku Wypoczynkowym “KORMORAN” w Sycowej Hucie koło Kościerzyny. Celem projektu jest rozwój kulturalny młodzieży poprzez przygotowanie premiery teatralnej, spotkania z muzykami, aktorami, dziennikarzami. W obozie udział bierze kilkanaście osób z całej Polski.

W programie tegorocznych “Spotkań…” zaplanowano m.in. warsztaty dziennikarskie z Katarzyną Sędek z Telewizji Gdańsk, spotkanie z szefem marketingu Radia Kaszebe, liderem młodzieżowego zespołu kaszubsko-języcznego C.Z.A.D. Bartłomiejem Kuncem, koncert “Mgła” w wykonaniu Marcina Magdziara, warsztaty dziennikarstwa radiowego z Anną Cupą z Radia Gdańsk i warsztaty reporterskie z dziennikarzem Telewizji TVN i Telewizji Kaszuby Grzegorzem Armatowskim. Ponadto uczestnicy obozu pod okiem Krzysztofa Karczmarka, dyrektora teatru “Zwierciadło” w Łodzi przygotowali przedstawienie słowno-muzyczne pt. “To właśnie my”, które zaprezentowane zostało na kościerskim Rynku oraz w ośrodku Kormoran. Finałem “Spotkań…” była premiera teatralna sztuki “Romeo i Julia” Williama Szekspira w wykonaniu uczestników “Spotkań…”, w adaptacji Krzysztofa Kaczmarka oraz choreografii Mai Marszałek.

VI Ogólnopolskie Letnie Spotkania z Teatrem i Filmem “Zanim zagrasz Hamleta” to warsztaty dla wrażliwej, uzdolnionej i zainteresowanej teatrem i filmem dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Od strony formalno-prawnej są to kolonie letnie, od strony programowej jest to oferta przygotowania i wystawienia profesjonalnego spektaklu teatralnego.

W ciągu trzech tygodni uczestnicy obozu - osoby, które do tej pory niewiele wspólnego miały z profesjonalnym teatrem - od podstaw poznają zasady realizacji premiery teatralnej. Począwszy od zajęć teoretycznych na temat historii teatru, poprzez ćwiczenia z emisji głosu i dykcji, ruchu scenicznego i gestu, kończąc na nauce na pamięć tekstu sztuki, młodzi aktorzy przygotują premierę teatralną.

VI Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem i Filmem” zanim zagrasz Hamleta” stwarzają możliwość wymiany doświadczeń oraz pogłębienia wiedzy i umiejętności początkujących aktorów, są świetną okazją do rozmów z profesjonalistami, wzbudzenia zainteresowania młodzieży kulturą, zaproponowania im ciekawego spędzania wolnego czasu, a poprzez to przygotowania ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Dzięki realizacji projektu jego odbiorcy są nie tylko biernymi obserwatorami wydarzeń kulturalnych, ale poprzez samodzielne zrealizowanie sztuki teatralnej czy filmu biorą też czynny udział w tworzeniu kultury. Warte uwagi jest również włączenie w spotkania elementów kaszubszczyzny co pozwolą młodzieży nie-kaszubskiej zapoznać się z tradycjami i kulturą Kaszub, a zrealizowanie krótkiej formy teatralnej w języku kaszubskim będzie z pewnością ciekawym doświadczenie.

Organizacja “VI Ogólnopolskich Spotkań z Teatrem i Filmem” możliwa była dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach konkursu “Krajowy letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej” oraz dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kościerzynie.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.