V Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem i Filmem „Zanim zagrasz Hamleta”
Celem V OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ Z TEATREM I FILMEM był rozwój kulturalny młodzieży poprzez stworzenie warunków, które umożliwiły jej rozwijanie twórczych zainteresowań sztuką teatralną, filmową, taneczną i dziennikarską.
V Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem i Filmem „Zanim zagrasz Hamleta” zorganizowane zostały przez Kaszubski Instytutu Rozwoju w Stawiskach na Kaszubach. Wzięło w nich udział 24 osoby w wieku 12-18 lat zainteresowane teatrem, filmem i dziennikarstwem. Obóz zorganizowany przez KIR trwał 3 tygodnie, podczas których celem uczestników i kadry był przygotowanie premiery teatralnej i dwukrotne wystawienie jej dla publiczności: w Sali widowiskowej im. L. Szopińskiego w Kościerzynie oraz na Rynku w Kościerzynie. Planowany przez organizatorów program imprezy został w całości zrealizowany. Wszystkie zajęcia organizowane podczas „Spotkań…” nauczyć miały młodzież profesjonalnej pracy nad przedstawieniem teatralnym. Opieki artystycznej nad młodymi adeptami sztuki aktorskiej podjął się Krzysztof Kaczmarek - dyrektor Teatru Zwierciadło z Łodzi, który razem ze swoimi podopiecznymi zdecydował, że przygotowany zostanie „Rewizor” Mikołaja Gogola. W ciągu trzech tygodni uczestnicy obozu - osoby, które do tej pory niewiele wspólnego miały z profesjonalnym teatrem - od podstaw poznały zasady realizacji premiery teatralnej. Począwszy od zajęć teoretycznych na temat historii teatru, poprzez ćwiczenia z emisji głosu i dykcji, ruchu scenicznego i gestu, kończąc na nauce na pamięć tekstu sztuki, młodzi aktorzy w pełni profesjonalnie przygotowali teatralną premierę. Przedstawienie zaprezentowane zostało w Kościerzynie oraz w Stawiskach.
Kolejnym celem „Spotkań…” było zaznajomienie uczestników ze sztuką filmową. W związku z tym w obozie wziął udział profesjonalny dziennikarz Radia Gdańsk i Telewizji Gdańsk Tomasz Olszewski, który warsztaty filmoznawcze i przedstawił obozowiczom podstawowe informacje na temat scenopisarstwa filmowego, sztuki operatorskiej, zasad realizacji filmu i reportażu. Oprócz zajęć teoretycznych odbyły się ćwiczenia praktyczne z operatorem-montażystą Grzegorzem Armatowskim; całość obozu sfilmowana została przez uczestników. Profesjonalnie zmontowany reportaż pokazany zostanie podczas spotkania podsumowującego obóz.
Oprócz warsztatów teatralnych i filmowych młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach dziennikarskich - jeden z dni w całości poświęcony został zrealizowaniu audycji radiowej - „Radia Stawiska” stworzonego przez młodzież pod kierunkiem Tomasza Olszewskiego wysłuchali mieszkańcy Ośrodka w Stawiskach.
Dodatkowym elementem tegorocznych „Spotkań…” były warsztaty taneczne, które prowadziła choreograf Maja Marszałek. Nabyte umiejętności uczestnicy obozu zaprezentowali podczas premiery teatralnej.
Celem projektu było również pobudzenie zainteresowania kulturą i zaproponowanie młodym ludziom ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu oraz przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Organizatorzy obozu starali się zrealizować to założenie poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i spotkań z interesującymi ludźmi. W związku z tym odbyły się:
- pokazy klasyki filmowej, nie tylko dla uczestników obozu, ale także dla osób wypoczywających w Stawiskach;
- spotkanie autorskie z Markiem Szurawskim (polski dziennikarz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek legendarnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony);
- koncert poezji śpiewanej i żeglarskiej w wykonaniu Marcina Magdziara z zespołu szantowego Wdzydzka Dobierana;
- wieczór poezji śpiewanej w wykonaniu Tomasza Olszewskiego (autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, śpiewający poeta; jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85, Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (I nagroda), Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury (Nagroda Publiczności) i in.);
- spotkanie z aktorami i udział w spektaklu Teatru Muzycznego z Gdyni;
- występ kaszubskiego zespołu folkowego The Rozmish, który ponadto przeprowadził zajęcia warsztatowe w języku kaszubskim;
- spotkanie z aktorem Robertem Tonderą (polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy; pracuje w Teatrze Nowym w Warszawie, asystent Adama Hanuszkiewicza).
Oprócz przygotowania sztuki „Rewizor” uczestnicy obozu zrealizowali ponadto przedstawienie słowno-muzyczne pt. „Przejście dla pieszych”, które dwukrotnie wystawiono przed publicznością.
Dzięki realizacji projektu młodzież w nim uczestnicząca stała się aktywnymi twórcami wydarzeń kulturalnych, nabyła profesjonalne umiejętności tworzenia sztuki teatralnej, reportażu filmowego, przedstawień słowno-muzycznych. Ponadto dla osób, które przyjechały do nas z różnych terenów Polski, ciekawym doświadczeniem było obcowanie z językiem kaszubskim, poznanie tradycji i kultury Kaszub. Dodatkowym rezultatem realizacji projektu była integracja artystycznej młodzieży z osobami niepełnosprawnymi przebywającymi na turnusie wypoczynkowym w Stawiskach. Niepełnosprawni nie tylko uczestniczyli w zajęciach obozowych, ale jeden z nich podjął się roli akompaniatora w wystawianej sztuce teatralnej.
Projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, wsparciu Starostwa Powiatowego w Kościerzynie i Urzędu Miasta Kościerzyna.