Promocja kultury kaszubskiej w Niemczech

Organizatorzy: Kaszubski Instytut Rozwoju oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie.

Projekt “Promocja kultury kaszubskiej w Niemczech” był realizowany od lipca do grudnia 2007 r. na terenie dwóch krajów związkowych Niemiec: Bawarii i Nadrenii - Palatynatu.

Celem projektu była prezentacja kultury polskiej i dziedzictwa narodowego w Niemczech oraz promocja kaszubskiej muzyki i tradycji okresu Bożego Narodzenia, jako dobra narodowego - dobra grupy etnicznej w regionach i miejscowościach partnerskich dla kaszubskich samorządów w Niemczech.

Przedmiotem projektu były prezentacje twórczości dwóch zespołów pochodzących z Kaszub: Scholi Canticorum z Kościerzyny oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pucka.

Podczas czterodniowego pobytu w Niemczech (7-10 grudnia 2007 r.) przedstawiciele z Kaszub wykonali trzy koncerty (Schloss Foehren, Trier, Hilpolstein). Mieszkańcy oraz osoby odwiedzające poszczególne miejscowości mogły posłuchać kolęd i pastorałek w języku kaszubskim i polskim, zasmakować tradycyjnych kaszubskich potraw Bożonarodzeniowych (śledzia opiekanego, rolmopsy kaszubskie, śledzia w oleju, klopsiki z dorsza w pomidorze, klopsiki rybne w sosie tatarskim) oraz słodkości ze stołów kaszubskich okresu Bożego Narodzenia (strucla z makiem, sękacz, piernik, ciastka gwiazdkowe), przyjrzeć się haftowi kaszubskiemu, malowaniu na szkle, jak również posłuchać opowieści kaszubskich o kolędnikach i gwiazdkach. Ponadto wystawione zostały wyroby rzemieślnicze, rzeźby, haft, ceramika, plecionkarstwo oraz materiały informacyjno-promocyjne o Kaszubach.

Kaszubski Instytut Rozwoju zorganizował również prezentacje sztuki kaszubskiej. Mieszkańcy oraz odwiedzający poszczególne miejscowości Niemiec mogli przyjrzeć się haftowi kaszubskiemu, wytwarzaniu koszyków z korzeni (plecionkarstwu), malowaniu na szkle, jak również tworzeniu przepysznych przysmaków kaszubskich. Po przygotowaniu typowych i najbardziej charakterystycznych potraw kaszubskich odbyła się ich degustacja. Ponadto wystawione zostały wyroby rzemieślnicze, rzeźby, haft, pisanki, malarstwo na szkle, ceramika, plecionkarstwo oraz materiały promocyjne Kaszub.

W ramach projektu wydano folder niemieckojęzyczny zawierający informacje o historii, tradycji i kulturze kaszubskiej, o obyczajach i kuchni oraz atrakcjach Kaszub. Foldery te były bezpłatnie rozpowszechniane wśród osób odwiedzających prezentację.

Projekt realizowany był w ramach Programu operacyjnego “Promocja kultury polskiej za granicą” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidnBiuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.