Promocja kultury kaszubskiej w Niemczech
Organizatorzy: Kaszubski Instytut Rozwoju oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie.
Projekt “Promocja kultury kaszubskiej w Niemczech” był realizowany od lipca do grudnia 2007 r. na terenie dwóch krajów związkowych Niemiec: Bawarii i Nadrenii - Palatynatu.
Celem projektu była prezentacja kultury polskiej i dziedzictwa narodowego w Niemczech oraz promocja kaszubskiej muzyki i tradycji okresu Bożego Narodzenia, jako dobra narodowego - dobra grupy etnicznej w regionach i miejscowościach partnerskich dla kaszubskich samorządów w Niemczech.
Przedmiotem projektu były prezentacje twórczości dwóch zespołów pochodzących z Kaszub: Scholi Canticorum z Kościerzyny oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pucka.
Podczas czterodniowego pobytu w Niemczech (7-10 grudnia 2007 r.) przedstawiciele z Kaszub wykonali trzy koncerty (Schloss Foehren, Trier, Hilpolstein). Mieszkańcy oraz osoby odwiedzające poszczególne miejscowości mogły posłuchać kolęd i pastorałek w języku kaszubskim i polskim, zasmakować tradycyjnych kaszubskich potraw Bożonarodzeniowych (śledzia opiekanego, rolmopsy kaszubskie, śledzia w oleju, klopsiki z dorsza w pomidorze, klopsiki rybne w sosie tatarskim) oraz słodkości ze stołów kaszubskich okresu Bożego Narodzenia (strucla z makiem, sękacz, piernik, ciastka gwiazdkowe), przyjrzeć się haftowi kaszubskiemu, malowaniu na szkle, jak również posłuchać opowieści kaszubskich o kolędnikach i gwiazdkach. Ponadto wystawione zostały wyroby rzemieślnicze, rzeźby, haft, ceramika, plecionkarstwo oraz materiały informacyjno-promocyjne o Kaszubach.
Kaszubski Instytut Rozwoju zorganizował również prezentacje sztuki kaszubskiej. Mieszkańcy oraz odwiedzający poszczególne miejscowości Niemiec mogli przyjrzeć się haftowi kaszubskiemu, wytwarzaniu koszyków z korzeni (plecionkarstwu), malowaniu na szkle, jak również tworzeniu przepysznych przysmaków kaszubskich. Po przygotowaniu typowych i najbardziej charakterystycznych potraw kaszubskich odbyła się ich degustacja. Ponadto wystawione zostały wyroby rzemieślnicze, rzeźby, haft, pisanki, malarstwo na szkle, ceramika, plecionkarstwo oraz materiały promocyjne Kaszub.
W ramach projektu wydano folder niemieckojęzyczny zawierający informacje o historii, tradycji i kulturze kaszubskiej, o obyczajach i kuchni oraz atrakcjach Kaszub. Foldery te były bezpłatnie rozpowszechniane wśród osób odwiedzających prezentację.
Projekt realizowany był w ramach Programu operacyjnego “Promocja kultury polskiej za granicą” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.