Muzyka kaszubska w stylu folk - pop

Wobec zanikania języka kaszubskiego i grup etnicznych niezwykle ważne jest podejmowanie działań pozwalających na wzmocnienie wśród Kaszubów poczucia ich tożsamości i przywiązania do tradycji. Projekt “Muzyka kaszubska w stylu folk - pop” był doskonałym instrumentem pobudzenia zainteresowania muzyką kaszubską.

Celem projektu było przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców muzyki kaszubskiej poprzez nagranie płyty z muzyką kaszubską, stanowiącą doskonały środek między folklorem kaszubskim a kaszubską muzyką rockową. Nagrana płyta, okazując talent muzyczny, pozwoliła też wypromować młodzież ze środowisk wiejskich (terenu powiatu kościerskiego).

W realizacji projektu będzie uczestniczyła utalentowana muzycznie młodzież ze Szkoły Muzycznej Tomasza Stroynowskiego, znająca język i muzykę kaszubską oraz młodzież. Młodzież uczestnicząca w projekcie brała udział w próbach muzycznych, a następnie w nagraniu płyty wraz z zawodowymi muzykami: Tomaszem Stroynowskim, iPawłem Kierszką. Liczne próby pozwolą adresatom projektu zapoznać się z językiem i muzyką kaszubską, a także stworzyć profesjonalną płytę.

Realizacja projektu dzięki wspólnemu przedsięwzięciu utalentowanej muzycznie młodzieży oraz zawodowych muzyków, będzie stwarzać doskonałą możliwość nauki od zawodowych muzyków kunsztu muzycznego.

Projekt realizowany był od kwietnia do czerwca 2007 r. Efektem projektu jest wydanie płyty “Go Kaszëbë” zespołu folkowego The Rozmish.

Dwóch profesjonalnych muzyków i pięcioro młodych ludzi zafascynowanych kulturą Kaszub - to folkowy zespół The Rozmish z Kościerzyny.

Ich twórczość opiera się na tradycyjnych piosenkach ludowych znanych wszystkim mieszkańcom regionu: “Kaszëbsczé jezora”, “Mój tata kupił koza”, “Żeglôrz”, które w nowoczesnej aranżacji znakomitych muzyków i w ich doskonałym wykonaniu brzmią zupełnie inaczej - świeżo, rockowo i popowo, z nutką swingu, ale nie tracąc nic z piękna kaszubskiej melodii.

Członkowie zespołu są rodowitymi Kaszubami, mieszkają w małych miejscowościach południowej części regionu i w codziennych rozmowach używają języka kaszubskiego, a kulturę ludową znają od zawsze.

Zdobyli już sporą popularność na Kaszubach: na listach przebojów i licznych koncertach. Teraz chcą całej Polsce pokazać, że rodnô muzyka jest na tyle atrakcyjna, że może podobać się też w innych miejscach. Swoją debiutancką płytą “Go Kaszëbë” zespół zachęca do wspólnego poznawania i odkrywania kultury i piękna kaszubskiego regionu. “Të rozmiesz”?

Skład zespołu The Rozmish:

 • Paweł Kierszka - gitara
 • Tomek Stroynowski - pianino
 • Tatiana Kuśmierska - śpiew
 • Błażej Głodowski - gitara
 • Krzysiek Kobierzyński - perkusja
 • Kamil Brzeski - trąbka
 • Mateusz Brzeski - bas

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.