I Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kościerskiego

plakat

Koło Gospodyń Wiejskich z Górek zwyciężyło w I Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kościerskiego i to ono będzie reprezentowło powiat kościerski podczas Turnieju Wojewódzkiego w Żukowie. Drugie miejsce zajęło Koło z Nowego Klincza, trzecie - z Lip w gminie Stara Kiszewa.

27 marca w Hali Sportowej SOKOLNIA zorganizowano pierwszą tego typu imprezę w powiecie kościerskim. Udział w niej wzięło 9 Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw: Stare Polaszki, Lipy, Górki, Liniewo, Wysin, Nowa Karczma, Nowy Klincz, Kaliska, Dziemiany.

Panie zaprezentowały się w trzech konkurencjach:

 • „Diamenty mojej okolicy” - każde z Kół przygotowało gotową planszę, na której prezentowane było dziedzictwo kulturowe regionu. Ocenie podlegała prezentacja tematyczna.
 • „Moda wojskowa na wesoło” - jedna modelka prezentowała strój na wybiegu w takt muzyki marszowej nadanej przez organizatora.
 • „Wiejskie wesele” - scenka kabaretowa.

Zmagania oceniała komisja konkursowa w składzie: Piotr Hałuszczak - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Barbara Dittrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Grzegorz Świtała - Wiceprezes Kaszubskiego Instytutu Rozwoju, Dyrektor Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały stoiska, na których podziwiać można było tradycyjne wypieki i wyroby rękodzieła ludowego.

Oprócz konkurencji, w których rywalizowały Koła, na scenie wystąpiły zespoły artystyczne: Amatorski Teatr Domu Kultury w Wielu, Kabaret pod Gruszą z Górek i Zespół Piosenki Biesiadnej działający przy GOKSiR w Liniewie. Na sali dopisała licznie zgromadzona publiczność, która kibicowała uczestniczkom oraz świetnie się bawiła.

Podczas Turnieju poseł Zdzisław Czucha wręczył w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył wyróżniających się działaczkom i działaczom powiatu kościerskiego odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Udział w imprezie wzięli m.in. Kazimierz Sumisławski, Dyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zasobów Naturalnych w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, wójtowie gmin powiatu kościerskiego, radni Sejmiku Województwa, powiatu kościerskiego, gmin. Imprezę wspierali sponsorzy, którzy zorganizowali swoje stoiska. Organizatorami imprezy byli Kaszubski Instytut Rozwoju i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Patronat honorowy nad Turniejem objęli Kazimierz Plocke - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Zdzisław Czucha - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a patronat medialny sprawowali Polska Dziennik Bałtycki, Radio Kaszebe, portal www.koscierzyna.info.

Organizacja Turnieju została dofinansowana przez Powiat Kościerski.

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.