Kościerzyna przyjazna seniorom - zaproszenie

28 Styczeń 2016
Kategoria: Spotkania 

debata-o-seniorach-zaproszenie

“Dialog o kulturze”

6 Maj 2015
Kategoria: Spotkania 

Uczestników debaty „Dialog o kulturze” przywitał współorganizator spotkania - Prezes Stowarzyszenia „Kościerska Marka” Pan Zdzisław Czucha, a wykład wprowadzający do panelu dyskusyjnego wygłosił prof. Arkadiusz Modrzejewski. Po krótkim przerywniku literackim, jakim był wiersz zaprezentowany przez panią Halinę Szutę, rozpoczęła się dyskusja o kulturze w naszym mieście. Wśród gości, którzy znaleźli czas, by przedstawić swoją wizję kościerskiej kultury byli: Anna Ziomkowska - kierownik Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna”, Kazimierz Szuta - Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kościerzynie, radny Kościerskiej Rady Seniorów, Adam Świeczkowski - Przewodniczący Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego, radny Młodzieżowej Rady Miasta Kościerzyna, dr Tadeusz Sadkowski - Zastępca Dyrektora Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Prezeska Kaszubskiego Instytutu Rozwoju - Katarzyna Knopik wspólnie z Tomaszem Stroynowskim poprowadzili tę ciekawą i potrzebną debatę.

Podczas dyskusji padło wiele ważnych spostrzeżeń dotyczących kultury w Kościerzynie. Mówiono o tym, że potrzebne jest inwestowanie w kulturę, że trzeba szukać tego, co nas wyróżnia i że kultura powinna służyć promocji miasta. Zwrócono uwagę na fakt, iż aby kultura mogła się rozwijać, każdy z nas musi dać coś od siebie - zaangażować się nie tylko w odbiór kultury, ale też w tworzenie wydarzeń kulturalnych. Ważna jest integracja międzypokoleniowa, a potrzebne - uczenie się od siebie nawzajem. Bo kultura znosi bariery i rozwija naszą osobowość.

Padło wiele propozycji, które mogłyby doprowadzić do utworzenia ciekawszej oferty kulturalnej w naszym mieście. Szczególnie ważne zdaniem panelistów jest angażowanie Kościerzaków w kreowanie kultury. Kreując kulturę w Kościerzynie nie można zapominać o komunikacji. Trzeba stworzyć takie kanały współpracy, które dadzą nam wiedzę o tym, co, gdzie i kto robi. Takie działanie umożliwi rozwój utalentowanym osobom i jednocześnie poszerzy ofertę kulturalną w naszym mieście.

Nie udało się poruszyć wielu ważnych tematów. Bez odpowiedzi pozostały takie pytania jak: Czy warto inwestować w kulturę w Kościerzynie? I w co konkretnie inwestować? Czy kultura może kreować markę miejscowości? Czy oferta kulturalna może być elementem promocji Kościerzyny? Nie udało się też znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak promować kulturę i jaka powinna być oferta kulturalna, abyśmy chcieli z niej korzystać? Czy powinna być to tzw. kultura wysoka, czy może kultura popularna? Elitarna czy masowa? Płatna czy bezpłatna? Zabrakło czasu, by dyskutować - debata i tak znacznie przekroczyła pierwotnie zaplanowany limit czasowy!

Jak widać - warto rozmawiać! I to nie tylko o kulturze, ale też o innych aspektach funkcjonowania miasta Kościerzyna. Widać, że są to ważne tematy, które interesują mieszkańców Kościerzyny. Dlatego trzeba prowadzić dialog społeczny.

Galeria sztuki w Lipach

16 Sierpień 2013
Kategoria: Spotkania 

Dzisiaj w Szkole Ginących Zawodów w Lipach odbyło się niecodzienne wydarzenie - największa sala zamieniona została na galerię sztuki. A wszystko to dzięki malarzom Urszuli Zimorskiej i Michałowi Owczarzowi. Uroczyste otwarcie wystawy pt. “Dwa światy” zgromadziło wiele osób. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wystawy. Czytaj dalej…

“Mama może wszystko” - zapraszamy na seminarium

4 Marzec 2013
Kategoria: Spotkania 

plakatSerdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne „Mama może wszystko - możliwości, jakie dają fundusze europejskie kobietom powracającym na rynek pracy.
Do udziału w spotkaniu zachęcamy kobiety wraz z dziećmi
(min. 1,5 roku), dla których na czas trwania seminarium zostanie zapewniona profesjonalna opieka oraz zajęcia z animatorami.

W programie m.in.

-      działania umożliwiające objęcie wsparciem kobiet powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym;
-      przykładowe projekty dla kobiet współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, w tym kursy, szkolenia, poradnictwo zawodowe;
-      oferta funduszu pożyczkowego i poręczeniowego;
-      jak prawo chroni pracujące matki;
-      jak godzić macierzyństwo z praca zawodową.

Zgłoszenia

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest zgłoszenie się do 18 marca 2013 r. poprzez wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego na adres: punktinformacyjny@kir.org.pl, bądź osobiście lub telefonicznie w Lokalnym Punkcie Informacyjnym FE (58) 680 87 63.

Miejsce i termin szkolenia

Spotkanie odbędzie się we wtorek 19 marca 2013 r. w Sali Widowiskowej  im. Lubomira Szopińskiego przy ul. 3 Maja 9 w Kościerzynie, w godz. 10:00 - 13:30.

Szkolenie jest bezpłatne.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Zaproszenie do udziału w projekcie

31 Sierpień 2012
Kategoria: Projekty, Spotkania, Szkolenie 

W związku z przesunięciem terminu rozpoczęcia realizacji szkolenia „Animator imprez okolicznościowych” w ramach projektu „Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju organizacji pozarządowych z powiatu kościerskiego” Kaszubski Instytut Rozwoju i Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Liniewo zapraszają nadal członków organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną i siedzibę na terenie powiatu kościerskiego, w tym Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w projekcie.

W ramach przedsięwzięcia każdy uczestnik weźmie udział w:

 1. Warsztatach pt. „Animator imprez okolicznościowych” 120-godzinne szkolenie.  Zakres zajęć:

a.    zdobienie przedmiotów użytku domowego techniką serwetkową (decupage)
ozdabianie doniczek, szkła, ram, mebli, przedmiotów drewnianych

b.     wykonywanie ozdób świątecznych, aniołków gipsowych, odlewanych z gipsu i malowanych ręcznie farbą akrylową, pudełek na prezenty, świeczników, choinki z szyszek, bombki z szyszek, stroiki, wianki, pisanki, kury ze słomy, pisanki z gęsich jaj, ozdoby z masy solnej, gipsu, kaczuszki, króliczki, baranki, zające, z sizalu, gałązek brzozowych, wikliny

c.    dekorowanie stołów, pomieszczeń, strojenie sal weselnych, na komunie, rocznice

d.    robienie winietek, zaproszeń z papieru czerpanego, kartek okolicznościowych

e.     malowanie na szkle

2. „ABC przedsiębiorczości” szkolenie 24-godzinne. Zakres zajęć:

a.   przedsiębiorczość, przedmiot działalności statutowej w organizacjach (odpłatna, nieodpłatna, działalność gospodarcza)przepisy i zasady stosowania,

b.   podstawy prawa dla stowarzyszeń i fundacji,

c.   podstawy księgowości, obowiązki sprawozdawcze stowarzyszeń, źródła finansowania działań statutowych i form działalności

3. Dwudniowym wyjazdu do wiosek tematycznych: Sierakowa Sławieńskiego „Wioski Hobbitów” i Paprot „Wioski Źródeł i labiryntów” - poznawaniem w praktyce działania wiosek tematycznych jako „dobrego przykładu”przedsiębiorstwa społecznego.

4. Pikniku promującym przedsiębiorczość wraz z kiermaszem prac wykonanych podczas warsztatów „Animator imprez okolicznościowych”. W ramach pikniku przeprowadzony zostanie konkurs dla organizacji na najlepiej przygotowane stoisko promujące swoją organizację.

Zgłoszenie przyjmuje do 4 wrześnie 2012r. Kaszubski Instytutu Rozwoju, ul. Świętojańska 10 A w Kościerzynie. Zgłoszenie można również przesłać faxem na nr: 58 680 87 63 lub w formie elektronicznej (skan) na adres mailowy: sekretariat@kir.org.pl. Każda organizacja może zgłosić maksymalnie 2 osoby.

Projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009 - 2013.

Następna strona »

Biuletyn

Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju Biuletyn Kaszubskiego Instytutu Rozwoju
 • Kontakt

  Kaszubski Instytut Rozwoju
  ul. R. Traugutta 7
  83-400 Kościerzyna
  tel./fax. +48 58 680 87 63
  tel. kom. 516-310-978
  www.kir.org.pl
  Email: biuro@kir.org.pl

  Konto: Bank PEKAO SA
  Nr: 33 1240 3783 1111 0010 2950 3073
  KRS: 0000096847
  REGON 192712444
  NIP: 591-15-52-244

  Aby się skontaktować można skorzystać z tego formularza.